Rusya-Ukrayna barış görüşmelerinde 2. tur sona erdi! 3. tur öncesi kısmi ateşkes kararı alındı

Rusya-Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinde 2. tur sona erdi. 3 saat süren görüşmelerin sonunda sivil tahliyeler için güvenli koridor kararı alınırken, tahliyelerin yapılacağı bölgelerde ise geçici ateşkes sağlanacak. Öte yandan 3. turun ise hafta başında yapılması planlanıyor.

Rusya-Ukrayna barış görüşmelerinde 2. tur sona erdi! 3. tur öncesi kısmi ateşkes kararı alındı

Rusya ve Ukrayna arasındaki barış müzakerelerinin ilki 28 Şubat tarihinde gerçekleşmiş ancak bir sonuca ulaşılamamıştı. Taraflar, müzakerelerin 2. turu için bugün Brest kentinde bir araya geldi.

ORTAK İNSANİ KORİDOR OLUŞTURULACAK

Ukrayna- Rusya görüşmesinde taraflar, sivillerin tahliyesi için ortak insani koridor oluşturulması konusunda mutabakata vardı. Tahliyelerin yapılacağı bölgelerde geçici ateşkesin sağlanması konusunda anlaştı.

"UMDUĞUMUZ SONUÇLARI ALAMADIK"

Saat 20.30'da biten görüşmenin ardından açıklama yapan Ukraynalı müzakereci, "Umduğumuz sonuçları alamadık, Rusya ile üçüncü tur müzakereleri gerçekleştirmek için mutabık kaldık. İki taraf da sivillerin tahliyesi için koridor açılması konusunda uzlaştı. Anlaşma, tahliyeler sırasında olası bir geçici ateşkesi içeriyor" dedi.

"UKRAYNA'NIN İHTİYAÇ DUYDUĞU SONUÇLAR HENÜZ MEVCUT DEĞİL"

Ukrayna Devlet Başkanlığı Başdanışmanı Mihaylo Podolyak, ise müzakerelerinin 2'inci turu hakkında, "Müzakerelerin ikinci turu sona erdi. Ne yazık ki, Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu sonuçlar henüz mevcut değil" ifadelerini kullandı.

3. TUR HAFTA BAŞINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Ukrayna ile yürütülen müzakerelerdeki Rus heyetinde yer alan Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, görüşmelerin üçüncü turunun hafta başında gerçekleştirileceğini söyledi.