Mete Gazoz'dan Tokyo Olimpiyatları'nda Tarihi Başarı!

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda klasik yay bireysel branşında mücadele eden milli okçumuz Mete Gazoz, finalde İtalyan Mauro Nespoli'yi yenerek altın madalyanın sahibi olurken, okçulukta Türkiye'ye tarihindeki ilk olimpiyat madalyasını da kazandırmış oldu.

Mete Gazoz'dan Tokyo Olimpiyatları'nda Tarihi Başarı!

METE GAZOZ FİNALDE İTALYAN RAKİBİNİ MAĞLUP ETTİ

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda final maçında milli okçu Mete Gazoz, İtalyan Mauro Nespoli'yi yenerek olimpiyat şampiyonu oldu.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN TEBRİK TELEFONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, altın madalya kazanan Mete Gazoz ile telefonda görüştü: "Tarihi yeniden ayağa kaldırdın. Gözlerim yaşlı olarak son okunu izledim. Seni tebrik ediyorum."

METE GAZOZ: 2016'DA TOKYO'DA ALTIN ALACAĞIMA SÖZ VERMİŞTİM

Milli okçumuz Mete Gazoz, 2016 yılında attığı bir tweette "Daha çok çalışıp 2020 de Tokyo'dan altın madalya döneceğim" diyerek altın madalyanın sözünü vermişti. Altın madalyayı kazanan Mete Gazoz "2016'da Tokyo'da altın madalya kazanacağıma söz vermiştim" açıklamasını yaptı.

Okçu Mete Gazoz'un 2017 yılında lisede okurken Tokya 2020 Olimpiyatları'nda Altın madalya kazanacağını belirttiği anlara ait video ortaya çıktı!

Mete Gazoz'un 2017 yılında Altın Madalya kazanacağını böyle söylemiş! İşte Mete Gazoz'un lisedeki Altın madalya açıklaması...

METE GAZOZ ÇEYREK FİNALDE DÜNYA 1 NUMARASINI MAĞLUP ETMİŞTİ

Yumenoshima Okçuluk Alanı'nda 29 Temmuz Perşembe günü yapılan ilk tur maçında Lüksemburglu Jeff Henckels'i, ikinci tur müsabakasında ise Avustralyalı Ryan Tyack'ı yenen Mete Gazoz, son 16 turuna yükselmişti.

Milli okçu, sabah seansında son 16 turunda Avustralyalı Taylor Worth'u geçerek çeyrek finale kaldı. 22 yaşındaki Mete Gazoz, bu turda da dünya sıralamasında 1 numara olan ABD'li Brady Ellison'u eledi ve yarı finale adını yazdırdı.


Bu turda Londra 2012'de bireyselde gümüş madalya alan Japon Takaharu Furukawa ile karşılaşan dünya 4 numarası milli okçu, müsabakaya iyi başladı ve ilk seti 2-0 aldı. İkinci seti de önde bitiren milli okçu, durumu 4-0'a getirdi.

Üçüncü sette iki sporcu da iyi atışlar yaptı. 29-29 biten set sonucunda Mete 5-1 üstünlük kurdu. Maçı kazanması için 1 puana ihtiyacı olan Mete, 4. sete üst üste 2 kez 10 atarak başladı. Finale çıkması için son atışında 9 puan alması gereken Mete, 8 atınca seti kaybetti ve durum 5-3'e geldi.

Beşinci sette konsantrasyonunu koruyan Mete, 3 atışında da 10 puanı buldu. Seti 2-0 alan milli sporcu, maçı da 7-3 kazandı ve finale çıktı.