Bugün: 04.12.2020

İstanbul'da Helikopter Düştü

İstanbul'da Helikopter Düştü

İstanbul Beylikdüzü'nde bir helikopter iddiaya göre kuleye çarparak düştü. 5 parçaya bölünen ve parçaları E-5'e saçılan helikopterde 5 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi 10.03.2017 14:22

İstanbul Büyükçekmece'de Eczacıbaşı'na ait bir helikopter düştü. İlk gelen bilgilere göre helikopter, TÜYAP Kuzey yan yol E-5 mevkiine düştü. Beş parçaya ayrılan helikopterde üst düzey yöneticilerin olduğu öğrenildi.

HELİKOPTERDE 2 PİLOT, 4 YABANCI VE 1 TÜRK YOLCU VARDI

Düşen helikopterde 2 pilot, 4 yabancı ve 1 Türk yolcunun bulunduğu öğrenildi. Yabancı konukların Rus olduğu belirtildi.


BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANI: 5 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Büyükçekmece Belediye Başkanı da helikopterdeki 5 kişinini hayatını kaybettiğini söyledi. Helikopterin Kaptan Pilotların Alaaddin Nacar ve Ahmet Bulut oldukları öğrenildi. Olay yerine sevk edilen 10 itfaiye ve kurtarma aracı ile 50 personel yangına müdahale ediyor.


HELİKOPTER ECZACIBAŞI'NIN... BOZÖYÜK'E GİDİYORLARDI

Öte yandan düşen helikopterin Eczacıbaşı'na ait olduğu belirtildi. Atatürk Havalimanı'ndan Bilecik'in Bozöyük bölgesindeki fabrikaya gezi amaçlı gidiyorlardı.

ECZACIBAŞI: BİR YÖNETİCİMİZ VE RUS KONUKLARIMIZ VARDI​

Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Bülent Eczacıbaşı, helikopter kazasıyla ilgili "Bir yöneticimiz ve Rus konuklarımız vardı. Bozüyük'e gidiyordu" açıklamasında bulundu.

İSTANBUL VALİSİ: NEDEN DÜŞTÜĞÜ NET DEĞİL

İstanbul Valisi Vasip ŞahinBüyükçekmece'deki helikopter kazasında ilk belirlemelere göre, 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Vali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 11.16'da Atatürk Havalimanından kalkan özel bir şirkete ait helikopterin, 11.21'de Büyükçekmece sınırları içinde E-5 karayolu üzerine henüz sebebi netleşmemiş bir nedenle düştüğünü belirtti.


Burada ilk tespitlere göre 5 kişi hayatını kaybettiğini ifade eden Vali Şahin, "Hem enkaz kaldırma çalışmaları hem de yolun trafiğe açılma çalışmaları hızla sürdürülüyor. Detaylı bilgiyi kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

E-5 TRAFİĞE KAPANDI

Kazanın ardından E-5 Karayolu da çift taraflı trafiğe kapandı.


ARAÇ YOĞUNLUĞUNUN OLMAMASI FACİANIN ÖNÜNE GEÇTİ

İçerisinde 7 kişinin bulunduğu helikopterin parçalanarak düştüğü esnada, yolda araç yoğunluğunun olmaması facianın büyüklüğünü önledi.

İBB: BİZE AİT DEĞİL

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi helikopterin kendilerine ait olmadığını duyurdu.


KUĞU HAVACILIKTAN AÇIKLAMA

Kuğu Havacılık ve Turizm AŞ Genel Müdürü Gürcan Mallı, İstanbulBüyükçekmece'deki helikopter kazasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Kuğu Havacılık bünyesinde operasyon yapmakta olan TC-HEZ kuyruk numaralı 2008 üretim tarihli Skorsky S76 C++ tipli helikopterimiz İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Eskişehir Bozüyük seferini yapmak üzere saat 11.20'de kalkış yapmıştır. Kalkıştan kısa bir süre sonra helikopterimizin Beylikdüzü mevkiinde maalesef kaza kırıma uğradığı haberi tarafımıza ulaşmıştır. Helikopterimizde uçuş ekibinden 2 kişi ve 5 yolcu bulunmaktadır. Uçuş ekibi Alaattin Nacar ve Ahmet Bulut, yolcu isimleri ise Salim Özen, Aleksandr Vanin, Igor Kochergin, Luidmila Chuprova, Elena Badragan." ifadelerini kullandı.

DÜŞEN HELİKOPTERİN ÖZELLİKLERİ

Kuruluşa ait Sikorsky S-76C++ model VIP helikopter, performansı, ileri teknolojisi ve güvenlik üstünlüğü ile hızlı, pratik ve güvenilir bir ulaşım alternatifi sunuyor.

Sekiz kişilik yolcu kapasitesine sahip olan özel donanımlı helikopter, 500 km'lik bir mesafeye ortalama 250 km/saat hızla iki saatte ulaşabiliyor. Normal hava şartlarında Kanyon çıkışlı uçuşlarda, yaklaşık olarak Bodrum-Türkbükü 1 saat 50 dakika (250 mil), Ankara-Yenimahalle 1 saat 35 dakika (210 mil), İzmir- Alsancak 1 saat 20 dakika(185 mil) sürüyor.


Deniz seviyesinde azami 287 km/saat hız yapabilen helikopter, yolcu ve yük dahil 1650 kg'a kadar taşıma kapasitesine sahip bulunuyor. Helikopterin bagaj kapasitesi ise 1,08 m3.

S-76C helikopterin özellikleri;

En yüksek hız:287 km/sa
Uzunluk:16 m
Ağırlık:3.177 kg
Düz uçuş hızı:249 km/sa
Kanat açıklığı:13 m
Motor tipi:Allison Model 250

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ