Bugün: 19.08.2019

Elektrikli Bisikletlere Plaka Zorunluluğu

Elektrikli Bisikletlere Plaka Zorunluluğu

Elektrikli bisiklet-motor türü araçların 1 ocak 2016 tarihi itibarıyla trafik tescil denetleme şube müdürlüğüne kayıt yaptırmalar zorunlu hale getirildi. 250w ve üzeri elektrik motoru ile hareket eden araçlar ruhsatlandırılacak ve plaka takacak02.08.2017 01:59

Yeni alınan karar ile birlikte artık elektrikli bisikletlerinde ehliyetli kullanılacağını belirten yetkililer, “Trafikte önemli bir soruna neden olan elektrikli bisikletlere de ehliyet zorunluluğu getirildi. Artık elektrikli bisiklet kullananlarda kurslarda eğitim alarak sınavlara girecek ve ehliyet alacaklar” dedi.

1 ocak 2016 tarihi itibarıyla M türü sertifika alarak yola çıkacak olan elektrikli bisiklet kullanıcıları  sürücü kurslarına  658 Tl ücret ödeyerek bu ehliyete alabilecek. 

diğer yandan  elektrikli bisikletler-motorlar ve  benzeri araçlar 1 ocak 2016 tarihi itibarıyla  trafik tescil denetleme şube müdürlüğüne kayıt yaptırma zorunluluğu getirildi.  250w ve üzeri elektrikmotoru ile hareket eden araçlar plaka ve ruhsat takmak zorunda

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Tanımlar başlıklı 3. maddesinde 12 Temmuz 2013 tarih ve 6495 sayılı Kanun’un 13. maddesi ile yapılan değişiklikle;
‘Bisiklet: üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli yanma gücü 0,25 kw’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

 

 

21.03.2012 tarihinde yürürlüğe giren Plaka ve ehliyetin yanı sıra Kask zorunluluğu getirilen Elektrikli Bisikletler gerekli denetimlerin olmaması nedeni ile tehlike saçmaya devam ediyor.

 Genci Yaşlısı,kadını erkeği hemen hemen toplumun her kesiminde kullanılan Elektrikli Bisikletler,Hiçbir trafik kurallara uymamakla beraber diğer sürücüleri de tehlikeye sokarak, Kazlara neden oluyor.

 Zaman zaman uygulanan fakat yetersiz olan kontroller,Elektrikli Bisikletlerin Facialarını önlemeye yetmiyor. Kontroller esnasında durdurulan Sürücülerin Bisikletleri bağlanıyor Plaka ve Ehliyet almaları zorunlu kılınıyor.

Ancak kontrollerin yetersiz olması “Haksızlık” olduğu nedeni ile Plaka ve Ehliyet alan sürücüleri ise kızdırıyor.

 Elektrikli Bisikletine Plaka çıkartan bir Vatandaş; “Uygulama ve kanun varsa herkese yapılmalı. Görüyoruz halen daha küçük yaşta çocuklar Bisiklet kullanıyor. Eğer Kanun varsa herkese uygulanmalı. Polisimiz uygulamaları sıklaştırsın ve bu yaptırım herkese yapılsın” dedi.

Yerli ve yabancı bir çok kişinin tercih ettiği fakat düzgün kullanamadıkları için ya kazalara karıştıkları ya da kazalara sebebiyet verdikleri elektrikli bisikletler ile ilgili olarak yapılan yeni düzenleme ile 0,25 KW üzeri elektrikli bisiklet kullanıcılarına plaka ve A1 ehliyet zorunluluğu getirildi. Bu nedenle de özellikle rent a carlara bu konu ile ilgili olarak İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce tebligat dağıtılmıştı.

Karayolları Trafik yönetmeliği ile rent a carlara dağıtılan tebligatta şu ifadelere yer alıyordu;

“21.03.2012 tarih ve 28240 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin üçüncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde; Bisiklet en çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır. Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletlerde bu sınıfa girer. Şeklinde hüküm tesis edilerek elektrikli bisikletler bisiklet sınıfına dahil edilmiştir.

 Ayrıca daha sonra yapılan değişiklikle ise şunlara yer verilmişti: “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Tanımlar başlıklı 3. maddesinde 12 Temmuz 2013 tarih ve 6495 sayılı Kanun’un 13. maddesi ile yapılan değişiklikle;

‘Bisiklet: üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli yanma gücü 0,25 kw’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

Motorlu bisiklet (MOPED): (Değişik: 12 Temmuz 2013-6495/13 md.) Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetre küpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz’ şeklinde tanımlanmıştır. Bu bağlamda, azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızın en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevirmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler tescile tabi olmayıp herhangi bir sınıf sürücü belgesi gerektirmeden kullanılabilmektedir. Ancak, azami gücü 0,25 kw ve üzerinde olan elektrikli bisikletler tescile tabi olup, sürücülerinin (A) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir” denildi.
 Açıklamanın devamında şu bilgilere yer verilmişti : "Yapılan trafik denetimlerinde; 0,25 kw ve üzerindeki elektrikli bisikletlerin tescilsiz olanlarına Karayolları Trafik Kanunu’nun 25. maddesi gereğince ‘172 TL ceza tutanağı düzenlenerek ve tescili yapılıncaya kadar trafikten men edilmesi, yine bu araçları A sınıfı sürücü belgesi olmadan kullananlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 1.462 TL, aynı zamanda bisiklet sahibine de aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenmesi’ gerekmektedir. Bisiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin kask kullanmaması halinde aynı kanunun 78/1b maddesinden 80 TL, diğer trafik kurallarına uymadığının tespiti halinde ise kanunun 66. maddesinden 172 TL cezai işlem uygulanmaktadır. Yaz mevsimiyle birlikte elektrikli bisikletlerin karayolu trafiğine çıkarılarak, trafik kazalarına sebebiyet verdikleri gerek vatandaşlarımızın müracaatlarından gerekse denetim ekiplerinin tespitlerinden anlaşılması üzerine, elektrikli bisikletleri kullanan ve kiraya verdiği tespit edilen iş yeri sahiplerine yukarıda sözü edilen konular hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra uygulanmaya başlanmıştır.”

 

Kaynak: AJANSISPARTA

Diğer ISPARTA haberleri

  • PAYLAŞ