SEÇİM YASAĞINA TAKILAN festival hafta sonu yapılacak

SEÇİM YASAĞINA TAKILAN festival hafta sonu yapılacak

Güneykent Belediyesi tarafından 30-31 Mayıs tarihlerinde yapılacak 1. Gül Hasat Festivali 7 Haziran seçimleri nedeniyle 28 Mayıs’ta başlayan seçim yasakları gerekçe gösterilerek Gönen İlçe Seçim Kurulu tarafından iptal edilmişti. Seçim yasaklarına takılan festival 13-14 Haziran tarihlerinde yapılacak. 13.06.2015 00:34

Gül turizmi ile markalaşan Güneykent 1. Gül Hasat Festivaline hazırlanıyor. 7 Haziran seçimleri nedeniyle 28 Mayıs’ta başlayan yasaklar gül kenti Güneykent’te, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile Güneykent Belediyesi tarafından yapılacak olan 1. Gül Hasat Festivalini de etkilemişti. Gönen İlçe Seçim Kurulu tarafından alınan kararda seçim yasakları gerekçe gösterilerek Gül Hasat Festivali ertelenmişti.

1. GÜL HASAT FESTİVALİ

Gül bahçesinde gül toplama, Bakır imbikte geleneksel usulde gülsuyu ve gül yağı çıkarma, Gül Müzesi Açılışı, Gülcü İsmail Efendi Yürüyüşü, şiir dinletileri, sergiler, konserler, Gül Yarışmaları, Gül Konferansı ve Gül Reçeli Yapımı, Atçı ve Okçu Gösterisi, Enduro Motor Show gibi etkinliklerin yapılacağı 1. Gül Hasat Festivalinin geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.  Güneykent Belediye Başkanı Fahredtin Gözgün gül turizminin ve Isparta gülünün gelişimi için yapılacak olan festivale tüm Ispartalıları beklediklerini söyledi.

GÖZGÜN’DEN GÜL VAKFI ÖNERİSİ

Güneykent Belediye Başkanı Fahredtin Gözgün 1. Gül Hasat Festivali ile bir kat daha yükselen gül turizminin gelişimi için Isparta’da bir gül Vakfı kurulması gerektiğine dikkat çekerek “açıkça söylüyorum. Bu iş benim haddim değil. Çok geniş çaplı bir çalışma ve tüm kesimlerin katılımı gereken bir konu. Bunun için hem gül turizmi hem de gül hasat festivalinin ulusal ve uluslararası bir marka olması için Isparta Valiliği, Isparta Belediyesi, BAKA gibi kurumlar ve gül ile ilgili firma ve kuruluşlarında içinde olduğu bir vakıf oluşturmalıyız. Isparta bir bütün olarak bu işin üstüne eğilmelidir. Aksi takdirde bir noktada tıkanırız ve gelişme durur” diye konuştu.

ISPARTA NE KADAR HAZIR?  

Gül turizmi kapsamında Isparta’ya turist getirmeyi hedefleyen firmalar olsa da Isparta’nın yeteri kadar hazır olmadığı görülüyor. İstanbul’dan kültür turları kapsamında Isparta’ya tur düzenleyen Travel Terminal isimli firma konaklama alanında sorun yaşadıklarını söylemişti. Bu konuda en çok potansiyele sahip olduğu düşünülen Güneykent’te turistlerin konaklayacağı yerler, yeme içme alanları gibi konularda eksiklikler olsa da Güneykent Belediyesi eksikleri gidermek için çalışmalarını sürdürüyor. Turizm faaliyetinin diğer yönü olan rehberlik hizmeti ve gelen turistlere sunulacak imkanların anlatılması, alış veriş için yönlendirilmeleri gibi konular da ise henüz bir adım atılmış değil. Isparta’daki konu ile ilgili tüm kurumlar ve kişilerin bu noktada gül turizmi ile ilgili bir fizibilite çalışması yapması gerekiyor. Aksi halde gelişmesine kesin gözü ile bakılan gül turizmi treni de kaçabilir.

Diğer GÖNEN haberleri

  • PAYLAŞ