Bu da kozalak reçeli

Bu da kozalak reçeli

Güneykent'te yaşayan Saliha Akça ENGİN, Isparta’da bir ilke imza atarak çam kozalağı reçeli üretti. Zahmetli ama bir o kadar da şifa deposu olan kozalak reçeli şimdiden herkesin beğenisini kazandı. Ormandan sofralara taşınan ve damaklarda farklı bir tat bırakan çam kozalağı reçeli, son yıllarda büyük şehirlerdeki vatandaşlardan da ilgi görüyor. Sıcak suyla defalarca yıkanarak temizlenen ve kısık ateşte uzun süre kaynatılarak kıvamına geldiğinde şekerle buluşturuluyor.26.07.2020 09:52

Güneykent Kasabasında ikamet eden Engin, “Kendisinin değişik tatlar denemeye ve üretime meraklı olduğunu ve yaptığı araştırmalarda kozalak reçelinin faydalarını okuduğunu ve bunu denemek istediğini ve deneyerek arkadaşlarının beğenisine sunduğunu ve çok beğenildiğini ve çok ta  sipariş alıyorum” dedi.

HER KOZALAKTAN REÇEL OLMUYOR

Müşterilerden başlarda "çam kozalağından reçel mi olurmuş" şeklinde tepkiler geldiğini, söyleyen Saliha akça ENGİN, “Bunun yanında kozalağı nasıl yiyeceğiz diyenler de oluyor. Kozalağı yemiyoruz elbette birkaç işlemin ardından kozalağın özünü çıkarıyoruz. Reçel içinde kalan kozalaklar da reçelin aromasının azalmamasını sağlıyor. Güneykent’de kozalak bulmak çok kolay. Ama her kozalaktan bu reçel olmuyor. Kozalağın karaçam dediğimiz ağaçtan olması gerekiyor. Karaçam kozalakları, cilt ve deri hastalıklarına, nefes darlığına, öksürük ve romatizmaya iyi geldiği biliniyor” dedi.


Etiketler: kozalak -reçel -

Diğer GÖNEN haberleri

  • PAYLAŞ