Bugün: 29.11.2020

Türkiye, Rusya'dan Buğday Alımını Durdurdu

Türkiye, Rusya'dan Buğday Alımını Durdurdu

Türkiye'nin, Rusya'dan buğday dahil bazı tarım ürünlerinin alımını durdurduğu iddia edildi. Yasağı doğrulayan Rus tarafı, durdurulan üç ürüne, geçtiğimiz hafta dwjeğ 130 vergi getirildiğini de doğruladı.20.03.2017 18:17

Türkiye'den daha önce aldığı 13 tarım ürününe getirdiği ambargoyu devam ettiren ve bu konuda adım atmayı şimdilik reddeden Rusya'ya Türkiye'den misilleme gibi karşılık geldi.

Türkiye'nin 15 Mart'ta Rusya'dan 3 ürünün alımını durdurduğu yönündeki haberleri doğrulayan Rusya'nın Ankara'daki Ticaret Temsilciliği'nden bir yetkili Sputnik'e verdiği demecinde, "Türk ithalatçılar, Türkiye tarafından Rusya'dan buğday, mısır ve ayçiçeği yağı alımının durdurulduğunu bildirdi" dedi.

BUGÜN TOPLANTI YAPILDI

Yetkili ayrıca, Rus ürünlerinin alımının durdurulması nedeniyle, Türk un şirketlerinden temsilcilerin bugün Türk hükümet yetkilileri ve Ankara'daki Toprak Mahsulleri Ofisi'nden yetkililerle görüşmeyi planladığını da belirtti.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA VERGİSİZ ALIM LİSTESİNDEN ÇIKARILMIŞTI

Kommersant gazetesi geçen hafta, Türkiye'nin buğday, mısır ve ayçiçeği yağının Rusya'dan vergisiz ithalatına izin belgesi vermeyi durdurduğunu yazmıştı.

Türkiye'nin buğday, mısır ve ayçiçeği yağının Rusya'dan ithalatı için yüzde 130 oranında vergi getirdiği belirtilen Kommersant'ın haberinde, bu adımın, bu ürünlerin Rusya'dan ithalatının fiilen yasaklanması anlamına geldiği kaydedilmişti.

Ekonomi Bakanlığı ise Rusya'dan tarım ürünlerinin alımına yasak getirildiğini doğrulamamıştı.

Kaynak: haberler

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ