Meksikalı mısır devinin yeni yatırım yolu

Meksikalı mısır devinin yeni yatırım yolu

Meksikalı Gruma’nın sahibi Roberto Gonzales Barrero, Türkiye için ilk yatırımını Samsun’dan yaptı. Genel Müdür Murat Ertürer’in açıklamaları, farklı şehirlerde de yatırım olabileceğini ortaya koyuyor 02.06.2013 13:00

SAMSUN

Dünyanın en büyük mısır unu ve tortilla üreticisi Meksikalı Gruma’nın patronu Roberto Gonzales Barrero, 1.5 yıl önce Türkiye’ye Samsun’dan giriş yapmıştı. Barrero’nun yatırım yaptığı isim ise Türkiye’de pek fazla değil ama, dünyada ciddi anlamda tanınan Semolina idi.
 Semolina’nın ikinci kuşak temsilcisi C. Murat Ertürer, satın almadan sonra yeni adıyla Gruma Türkiye isimli şirkette genel müdür görevini  üstlenmiş.  Ertürer, dünyada 102 fabrikayla çalışan şirketin Avrupa, Ortadoğu planlarının yanı sıra Hong Kong- İstanbul -Cape Town üçgenini Samsun’dan yönetmek hedefiyle yola devam ettiğini  söylüyor ve ekliyor: “Gruma, yakında büyük bir yatırım atağına başlayacak.”
Ancak, Ertürer’in açıklamaları, yatırımların tümünün Samsun’a yapılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını gösteriyor. Şu andaki 130 bin tonluk kapasitenin beş yılda ikiye katlanması planında ya Türkiye’nin farklı noktalarına fabrika kurulumu ya da satın alma stratejisi izlenecek.
Semolina, aslında oldukça çarpıcı bir girişim örneği. Murat Ertürer’in babası Yılmaz Ertürer, İstanbul’da mimarlık eğitimi almış genç bir isimken tanışmış Samsun ile. 1965’te inşaat işlerinin bolluğu nedeniyle kente gelen Ertürer, 1970’lerde yönünü üretime çevirir. Türkiye’nin ilk balık ürünleri fabrikası olan ve 1.000 kişilik istihdam yaratan Demas’ı 1970’lerin sonlarına kadar yönetir.1979’da Türkiye’nin özel sektörde polipropilen çuval üretimine yönelen ilk ismi olur. 250 kişilik istihdam yaratan bu üretimi 14 yıl kadar geliştirerek sürdürür. 1992’nin sonuna doğru bir kez daha alan değiştirme vakti gelmiştir.

Avrupa savaşında galip
Mısır irmiği ve unu üretiminde karar kılar. Çünkü,  atıştırmalık sektörünün büyüyeceği nettir. Şirket, 1993’te Semolina ismiyle kurulur. Çerez, kahvaltı gevrekleri, hazır gıdalar gibi ürünlerde kullanılan mısır irmiği ve ununu Pepsi Co, Nestle ve Craft gibi isimlerin Türkiye  ayakları için üretmeyi başarırlar.
1998’de oğul Murat Ertürer katılır bu koşuya. 30 binden 84 bin tona yükselttikleri kapasiteyle yurtdışı maratonuna başlarlar. İlk yurtdışı müşterileri Pepsi Co’nun İsrail tesisi olur. Ardından, diğer devlerin 25 ülkedeki yapılanmalarına ürün verirler. Şirket, tarih 2010’u gösterdiğinde üretiminin yüzde 90’ını yurtdışına yönlendiriyordur. 12 milyon dolarlık ihracatlarıyla Akdeniz ve çevresinde hakim olan İtalyan ve Fransızlarla rekabet ederek bu savaştan galip çıkacak kadar ileri gittiklerini söylüyor Ertürer. 2010’da Gruma’dan gelen teklifin cazibesine kapılmaları ise Semolina’nın başka bir isimle yaşamaya devam etmesi anlamına gelir.

SATIŞA?GİDEN?YOLA?DOĞRU

* Samsunlu Semolina  üretiminin yüzde 90’ını Pepsi,?Nestle gibi isimlere satıyordu.
* Akdeniz’de İtalyan ve Fransız devleriyle  rekabetten galip çıkınca gücünü bir kez daha ispatladı.
* Bu adım, 5 milyar dolarlık Meksikalı Gruma’nın Türkiye’ye girerken onu satın almasını beraberinde getirdi.

ANKARA

‘KARIŞTIRICI ’ İSİM FİBER LAZERLE SİLAH ÜRETECEK

ATEL, elektronik harp ve haberleşme cihazları, elektronik kart ve özellikle karıştırma sistemleri konusunda son derece iddialı bir isim. Bunun somut yansımalarından biri de 2010 yılında Türkiye’nin önde gelen 25 savunma sanayi şirketi arasında 18’inci sırada yer alması.
2012’de Alman ve ABD’li elektronik devlerinin katıldığı zorlu Katar ihalesini kazanmaları yurtdışındaki ilerlemelerine dair gösterge. Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Hıdıroğlu’nun açıklamaları, yurtdışında daha da hızlanacaklarını gösteriyor:

50 milyon $’lık yol
“2012’de ilk ihracatımızı Katar’a yaparak ülkemize döviz girdisi sağladık. Önümüzdeki dönemde ihracatımız katlanarak artacak. 2013 ihracatımızın en az 50 milyon dolar olmasını bekliyoruz. Bunun 30 milyon dolarını Güney Amerika pazarı, 20 milyon dolarını Körfez ülkeleri oluşturacak.”
Hıdıroğlu, yakın dönemde gerçekleştirmeyi planladıkları projelerden biri olarak bugün daha çok kara savunma sistemleri ağırlıklı yapılarında küçük de olsa hava ve deniz sistemlerine yer verme düşüncelerini gösteriyor.
Diğer proje ise uluslararası düzlemde de oldukça meydan okuyucu. ATEL, bir sanayi-üniversite işbirliğinin sonucu olarak geliştirdiği fiber lazer sistemi, tıpkı Almanya, ABD ve Rusya’da olduğu gibi savunma sanayinde kullanılmak üzere silah haline getirmeyi planlıyor. Şen, Ar-Ge çalışmalarını sürdürdükleri bu proje için, “Bir-iki yıl içinde ilk örneklerinin test edebileceğimizi düşünüyoruz” diyor.Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/meksikali-misir-devinin-yeni/ekonomi/detay/1717488/default.htmEtiketler: İstanbul , Almanya , ABD , Akdeniz , Türkiye , Ankara , Avrupa , Rusya , Katar , Mısır , İsrail , Ortadoğu , Samsun , Ar-Ge , Amerika , Hong Kong , Güney Amerika , Pepsi , Nestle , 2010 , dolar , Proje , 2012 , Fabrika , Çuval , Istanbul , 2013

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ