Bugün: 29.11.2020

Putin'den dikkat çeken güvenli bölge açıklaması

Putin'den dikkat çeken güvenli bölge açıklaması

Rusya lideri Putin, İdlib'in kontrolünün teröristlere geçtiğini belirterek,"Önceden İdlib'in yüzde 50'sini kontrol ede teröristler şimdi yüzde 90'ını kontrol ediyor ve saldırılar bu bölgeden düzenleniyor" açıklamasında bulundu.19.08.2019 00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye'ye ilişkin, Soçi'de mutabakata varıldığı üzere İdlib'de ateşkesin sağlanması gerektiğini belirterek, "İdlib'in yüzde 50'sini kontrol ederken, şu anda ise yüzde 90'ını kontrol ediyor ve saldırılar bu bölgeden düzenleniyor. İdlib'deki teröristler, buradan dünyanın farklı bölgelerine de hareket ediyor. Bu çok tehlikeli bir şey. İdlib'de bize ait hava üssüne birçok saldırı girişimi oldu. Bu nedenle Rusya, Suriye ordusunun İdlib'deki teröristlere karşı çabalarını destekliyor" diye konuştu. beylikdüzü escort

Macron, ülkenin güneyinde bulunan ve yaz tatilini geçirdiği Bregançon Kalesi'nde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile basın toplantısı düzenledi. Toplantıdan sonra mevkidaşıyla yapacağı görüşmede, Ukrayna, İran ve Suriye'yi ele alacağı bilgisini paylaşan Macron, Ukrayna konusunda Normandiya formatında (Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa) gelecek haftalarda bir zirvenin düzenlenmesini istediğini belirtti.Macron, İdlib'de yaşanan durum nedeniyle endişeli olduklarını vurgulayarak, "İdlib'de, sivil halk bombaların altında yaşıyor ve özellikle çocuklar ölüyor. Soçi'de mutabakata varıldığı üzere İdlib'de ateşkesin sağlanması gerekiyor. (Beşşar Esed) Rejimin düzenlediği saldırılar, çocukların ölmesine neden oluyor." diye konuştu.

"PUTİN'İN DAVETİ ÜZERİNE MAYIS'TA RUSYA'YA ZİYARETTE BULUNACAĞIM"

Bu konularda Rusya ile Avrupa Birliğiarasındaki ilişkinin önem kazandığını belirten Macron, mayıs ayında Putin'in daveti üzerine Rusya'ya ziyarette bulunacağını açıkladı. Macron, Rusya ile AB arasındaki ilişkide "Ukrayna" sorununun bulunduğunu ve bunun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya'nın Avrupa'da yeri olduğunu belirten Macron, Moskova Şehir Meclisi seçimlerinde bağımsız adayların kaydının kabul edilmemesi nedeniyle düzenlenen gösterilere saygı duyulmasını ve adayların başvurularının geri çevrilmemesini istedi.

"TERÖRİSTLER, İDLİP'İN YÜZDE 90'INI KONTROL EDİYOR"

Putin ise Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı görüşme hakkında Macron'a bilgi vereceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Önceden teröristler, İdlib'in yüzde 50'sini kontrol ederken, şu anda ise yüzde 90'ını kontrol ediyor ve saldırılar bu bölgeden düzenleniyor. İdlib'deki teröristler, buradan dünyanın farklı bölgelerine de hareket ediyor. Bu çok tehlikeli bir şey. İdlib'de bize ait hava üssüne birçok saldırı girişimi oldu. Bu nedenle Rusya, Suriye ordusunun İdlib'deki teröristlere karşı çabalarını destekliyor."


Etiketler: RUSYA -PUTİN -İDLİB -GÜVENLİ BÖLGE

Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ